Achievement

Achievements

Law Faculty UNAIR

  • Achievements

NO

NAME OF PARTICIPANT

NAME OF EVENT

LEVEL

VENUE

DATE

ACHIEVEMENT

1

 

Alvin Mufti Nusandi

Constitution Debate Competition among Indonesia’s Universities of Fifth Regional Level

Local

Faculty of Law Universitas Airlangga, Surabaya

6-8 June 2011

LIAISON OFFICER

2

Himas Muhammady Imammulah E.H

2011 Talented Student Competition Faculty of Law, Universitas Airlangga

Local

Faculty of Law Universitas Airlangga, Surabaya

01 November 2011

Fourth Place

3

Himas Muhammady Imammulah E.H

National Legal Debate Competition – Sciencesational 2012

National

Universitas Indonesia, Jakarta

2012

CHAMPION

4

Andi Akhirah Khairunnisa

Agus Winarno

2012 Moral Accessibility to Integrity Law Enforcers

National

Makassar

3-6 February 2012

RUNNER UP

5

Himas Muhammady Imammulah E.H

DR. Mochtar Riady Cup: National Legal Debate and Legal Expo 2012

Local

UPH, Surabaya

1-3 February 2012

RUNNER UP

6

Himas Muhammady Imammulah E.H

IMAC (Ibnu Muqlah Article Competition)

Local

ITS, Surabaya

16 June 2012

CHAMPION

7

 

Muhammad Fahmi Abdullah

Selection of Kacong Jebbing Tourism Ambassador

Local

Bangkalan

6  October 2012

-First Representative of 2012 Bangkalan Kacong

2012 Bangkalan Talented Kacong

8

 

Sevirna Ratri Aryani

Selection of Young Male and Female Ambassadors Concerned in AIDS, Sidoarjo Regency

Local

Sidoarjo

24 November 2012

FEMALE AMBASSADOR

9

 

Alvin Mufti Nusandi

2013 Selection of East Java Raka-Raki Tourism Ambassadors

Local

Surabaya

19-24 March 2013

Participant

10

 

Ayu Rezhita Santoso

Airlangga Ground Fighting Championship of East Java

Local

East Java

17 March 2013

THIRD PLACE OF FEMALE CLASS A

11

 

Ayu Rezhita Santoso

Photography and Research Competition

Local

Universitas Airlangga  Campus  B

16 April 2013

THIRD PLACE

12

 

Ayu Rezhita Santoso

Jujitsu Championship Unesa Open VII of Unesa Rector Rotating  Cup

Local

Unesa, Surabaya

17-19 May 2013

CHAMPION

FEMALE REGULAR MATCH OF CLASS A

13

Herdiani Hidayati

2013 ASEAN Youth Exchange Program: ASEAN YOUTH AND THE EVOLVING REGIONAL ARCHITECTURE

International

Chilalongkorn, Thailand

15-25 May 2013

DELEGATE

14

Raditya Afrisal Hidayat

National Competition of Criminal Justice Trial – Abdul Kahar Mudzakkir Cup V

National

UII, Jakarta

28 June – 2 July 2013

OBSERVER

15

Talitha Judith Almira

Youth Junior  National Shooting Championship 2013

National

Surabaya

28 May -02 June 2013

GROUP CHAMPION

16

Talitha Judith Almira

National Shooting Championship ‘’Jakarta Anniversary XXXII-2013’’

National

Jakarta

23-31 August 2013

SECOND PLACE

(Air Pistol Junior Women)

17

 

Timotius William Prajogo

National Legal Debate Competition

National

Jakarta

25-27 September 2013

SECOND PLACE

18

Agus Winarno

The 2013 Asia-Pacific Student Forum

National

Universitas Indonesia, Jakarta

25-28 September 2013

SECOND PLACE

19

Anis Widiyanti

Photo Contest of Enimo Session 1 and Selection of First MISS ENIMO BEAUTY

Local

Jakarta

25 August -15 September 2013

THIRD PLACE

(Photo  Contest)

20

Yunis Wahyu W

Indonesian Laws Expo of Law Students Forum Concerned in Justice

Local

UB, Malang

25 October 2013

DELEGATE

21

Anis Widiyanti

First Photo Contest of  Hijabies Community

Local

Surabaya

03 November – 03 December 2013

SECOND PLACE

22

 

Rahmadani Cahyaningtyas

Battle of Brains Competition for Varsity (The 17th  ALSA National English Competition)

National

Universitas Indonesia, Jakarta

25-30 August 2013

THIRD PLACE

23

 

Rahmadani Cahyaningtyas

The 8th Indonesia National Round of International Humanitarian Law Moot Court Competition

National

UGM, Yogyakarta

8-11 November 2013

SPIRIT OF THE MOOT AWARD

24

Andi Akhirah Khairunnisa

2013 Talented Student Competition Faculty of Law, Universitas Airlangga

Local

Faculty of Law Universitas Airlangga

18 November 2013

FIRST PLACE

25

Anis Widiyanti

Happy With You

Local

Surabaya

13 December 2013

CONSOLATION PRIZE III

26

Herdiani Hidayati

Cambridge University International Model United Nations

International

Haiti

29 November -01 December 2013

DELEGATE

27

Andrian Wijanarko

Selection of Surabaya Cak and Ning 2014

Local

Surabaya

2014

FINALIST OF CAK SURABAYA

28

Alfiah Sabrina

Indonesia Stars 2014

Local

Surabaya

2014

SECOND PLACE

29

 

 

 

 

1.Fatma Ayu Husnasari

 

2.Dea Putri Fajarini

 

 3.Mirza Febriyanto

 

4.Ahmad Firdaus M

 

 

National Competition of Criminal Justice Trial of Asian Law Students Association (ALSA) National Chapter Indonesia – The Supreme Court Cup 2014

 

 

 

 

 

 

 

Local

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jember

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 – 10 February 2014

 

 

 

 

THIRD PLACE

 

 

THIRD PLACE

 

 THIRD PLACE

 

THIRD PLACE & BEST PROSECUTOR

30

Yuanita Aulia Rahma

Legal Debate Competition – Prof. Erman Rajagukguk Rotating Cup

National

Faculty of Law, Universitas Indonesia, Jakarta

7-10 March 2014

THIRD PLACE

31

Andi Akhirah Khairunnisa

Program Conducted By Japan International Cooperation Center

International

Japan

3 March 2014

DELEGATE

32

Agus Winarno

Harvard World Model United Nations 2014 Brussels, Belgium

International

Belgium

17-22 March 2014

DELEGATE

33

Ayu Rezhita Santoso

National Student Scientific Writing Competition (LKTM) – Haryo Mataram Cup

National

UNS, Jakarta

25-27 April 2014

SECOND PLACE

34

Yunis Wahyu W

National Competition of Criminal Justice Trial – Mutiara Djoko Soetono VII

Local

Surabaya

13-16 June 2014

SECOND PLACE

35

Iskandar Dzulqornain

NMCC –  Mutiara Djoko Soetono Cup VIII

National

Universitas Indonesia

13-16 June 2014

SECOND PLACE

36

Fatma Ayu Husnasari

Selection of Kangmas Diajeng Tourism Ambassadors of Blitar City 2014

Local

Blitar

8 September 2014

2014 DIAJENG WINNER

37

Fatma Ayu Husnasari

Selection of Traffic Ambassadors of East Java 2014

Local

East Java

September 2014

PARTICIPANT

38

Meliza Maya Wulandari

National Pre-Conference & Outward Bound XXI

National

Bandung

29 September – 2 October 2014

DELEGATE

39

Agus Winarno

Indonesian Students’ International Scientific Meeting (TIIMI) – Academic Conference 2014

International

Oxford, United Kingdom

25 – 26 October 2014

DELEGATE

40

Ayu Rezhita Santoso

AIRLANGGA GI GRAPPLING CHAMPIONSHIP

National

Universitas Airlangga, Surabaya

8 November 2014

CHAMPION

FEMALE CLASS A

41

 

 

1.Muhammad Fahmi Abdullah

2. Yuanita Aulia Rahma

International Humanitarian Law Moot Court Competition

 

National

Jakarta

28-30 November 2014

 

DELEGATE

 

42

 

 

 

1. Sevirna Ratri Aryani

2. Virga Dwi Efendi

 

Islamic Medical World 2014

 

Local

Surabaya

20-21 December 2014

CHAMPION

 

43

Andi Akhirah Khairunnisa

2014 Talented Student Competition Faculty of Law Universitas Airlangga  (2011 Group)

Local

Faculty of Law Universitas Airlangga

December 2014

SECOND PLACE

44

Fatma Ayu Husnasari

2014 Talented Student Competition Faculty of Law Universitas Airlangga  (2013 Group)

Local

Faculty of Law Universitas Airlangga

December 2014

SECOND PLACE

45

Agus Winarno

Essay Presentation Competition on Sub-Theme “Asean Political-Security Community”

Local

Faculty of Law Universitas Airlangga

December 2014

THIRD PLACE

46

Agus Winarno

Singapore Model United Nations 2014

International

Singapore

2014

DELEGATE

47

 

 

 

Ahmad Firdaus M

 

 

 

National Competition of Criminal Justice Trial of ALSA National Chapter Indonesia – The Supreme Court Cup 2015

International

Kuala Lumpur

6-9 February 2015

 

 

DELEGATE

48

Fatma Ayu Husnasari

2015 Selection of East Java Raka-Raki Tourism Ambassadors

Local

Surabaya

23-29 March 2015

RAKI CONSOLATION PRIZE II

49

Wardina Mumtazah

2015 Selection of East Java Raka-Raki Tourism Ambassadors

Local

Surabaya

23-29 March 2015

RAKI CONSOLATION PRIZE I

50

Wardina Mumtazah

Selection of Indonesian Tourism Ambasaadors

National

Jakarta

2015

CHAMPION

51

Leylita Andio Ramadhani

In the Excursion ILSA to Singapore 2015

International

Singapore

2015

DELEGATE

52

Agus Winarno

ASEAN University Student Assembly

International

Bangkok, Thailand

5-11 April 2015

DELEGATE

53

 

Timotius William Prajogo

Inter-university Students Constitution Debate Competition

Regional

Surabaya

19-21 May 2015

SECOND PLACE

54

Raditya Afrisal Hidayat

Airlangga Chess Tournament 2015

Local

Surabaya

23-24 May 2015

CHAMPION

55

Iskandar Dzulqornain

Internal Moot Court 2015 – Faculty of Law, Universitas Airlangga

Local

Faculty of Law, Universitas Airlangga

2015

CHAMPION

56

Sevirna Ratri Aryani

National Student Writing Competition – Cooperation between Faculty of Law, Univ. Mulawarman and IPMHI

National

Samarinda

26 May 2015

SECOND PLACE

57

 

Muhammad Fahmi Abdullah

The Leadership Development Program in Social Change

International

Hong Kong

August 2015

DELEGATE

58

Leylita Andio Ramadhani

The 6th Center for International Law Studies (CILS) Conference on Regional Integration

National

Jakarta, Universitas Indonesia

5-6 October 2015

DELEGATE

59

Virga Dwi Efendi

2015 Talented Student Competition Faculty of Law, Universitas Airlangga

(2014 Group)

Local

Surabaya, Faculty of Law, Universitas Airlangga

26 October 2015

CHAMPION

60

 

Muhammad Fahmi Abdullah

2015 Talented Student Competition Faculty of Law, Universitas Airlangga  

(2013 Group)

Local

Surabaya, Faculty of Law Universitas Airlangga

26 October 2015

CHAMPION

61

Yuanita Aulia Rahma

2015 Talented Student Competition Faculty of Law, Universitas Airlangga

(2013 Group)

Local

Surabaya, Faculty of Law Universitas Airlangga

26 October 2015

SECOND PLACE

62

Fatma Ayu Husnasari

2015 Talented Student Competition Faculty of Law, Universitas Airlangga

(2013 Group)

Local

Surabaya, Faculty of Law Universitas Airlangga

26 October 2015

THIRD PLACE

63

 

 

1.Meliza Maya Wulandari

2.Timotius William P

 

2015 Talented Student Competition Faculty of Law, Universitas Airlangga

(2012 Group)

 

Local

Surabaya, Faculty of Law Universitas Airlangga

26 October 2015

 

SECOND PLACE

 

CHAMPION

 

64

Soegih Widwiyandiko R

2015 Talented Student Competition Faculty of Law, Universitas Airlangga

(2012 group)

Local

Surabaya, Faculty of Law Universitas Airlangga

26 October 2015

THIRD PLACE

65

Muhammad Fahmi Abdullah

The 1st ALSA DARE TO SPEAK

Local

Surabaya

27 November 2015

BEST SPEAKER

66

Yunis Wahyu W

The Cross Culture Program By AYFN in Bangkok

International

Bangkok, Thailand

12 December 2015

DELEGATE

67

 

 

Yuanita Auliarahma

 

 

Competition of Criminal Justice Trial Competition of Asian Law Students Association National Chapter Indonesia – The Supreme Court Cup XIX

National

 

UGM, Yogyakarta

15 – 18 January 2016

 

 

PARTICIPANT

 

 

68

I Gusti Adika S.R.

National Round of Phillip C. Jessup International Moot Court

National

Universitas Indonesia, Jakarta

25 – 31 January 2016

SPIRIT OF THE MOOT AWARD

69

Fajri Hayu Religi

Walida Ahsana Haque

London International Model United Nations 2016

International

London

26 February – 08 March 2016

DELEGATE

70

Muhammad Fahmi Abdullah

Danica Adzini

Selection of East Java Raka-Raki Tourism Ambassadors 2016

 

Local

Surabaya

23-27 March 2016

 

PARTICIPANT

 

CONSOLATION PRIZE II

 

Widiananto nanda Prasetya

Softball Tournament UGM CUP

 

University

Yogyakarta

04 – 13 March 2016

 

SECOND PLACE

 

71

 

 

 

 

Hidayatur Rohman

 

 

 

 

National Agricultural Essay Competition 2016

National Agricultural Essay Competition 2016 “Mahasiswa Sebagai Agent of Change”

National

 

 

 

Yogyakarta

 

 

Jombang

08 – 09 April 2016

 

 

08 April 2016

 

Finalist

 

 

Nominator

  

 

72

 

 

Fajri Hayu Religi

 

 

Indonesia’s Inter-university Students Constitution Debate Competition – East Regional Level 2016

National

 

Mataram

 

10 – 12 May 2016

 

 

SEMI-FINALIST

 

 

73

Febriana Abigael N.

Rizki Ariyo Guntoro

M.Fahmi Abdillah

Debate Competition of East Java

 

University

Pasuruan

05 – 06 May 2016

 

THIRD PLACE

 

74

Walida Ahsana Haque

High Level Political Forum on Sustainable Development

National

Jakarta

20 – 24 July 2016

DELEGATE

 

 

Bima Dannubrata Adhijoso

Channam National University

International

Korea

 

22 June – 18 July 2016

DELEGATE

 

 

72

 

 

Yuanita Auliarahma

 

 

Summer School WIPO Academy on Intellectual Property Law

 

International

Korea

 

11 – 24 July 2016

 

 

DELEGATE

 

 

73

 

 

 

 

 

Muhammad Oky Andrianto

 

 

 

 

International Japan Open  

 

National Sport Competition (PON) XIX / 2016 West Java

 

 

International

 

National

 

 

Japan

 

 

West Java

 

 

25 – 28 September 2016

 

17 – 29 September 2016

 

 

CHAMPION & SECOND PLACE

 

 

CHAMPION

 

 

 

74

 

Yonas Belo

 

National Sport Competition (PON) XIX / 2016 West Java

 

 

National

 

West Java

 

17 – 29 September 2016

 

CHAMPION & SECOND PLACE

 

 

75

 

Cahyo Harjo Prakoso

 

National Sport Competition (PON) XIX / 2016 West Java

 

 

National

 

West Java

 

17 – 29 September 2016

 

THIRD PLACE

 

 

76

Dicky Mario Pratama

National Sport Competition (PON) XIX / 2016 West Java

National

West Java

17 – 29 September 2016

THIRD PLACE

 

76

Dio Novandra Wibawa

National Sport Competition (PON) XIX / 2016 West Java

National

West Java

17 – 29 September 2016

CHAMPION & SECOND PLACE

 

77

Dio Novandra Wibawa

Finswimming Regional Championship East Java 2016

Regional

Kediri

30 April – 01 May 2016

CHAMPION

 

78

Aulia Anugrah Intani

Muda Sabudarta (Aware of Culture and Tourism) Indonesia 2016

National

East Java

20 -22 October 2016

DELEGATE

79

 

Virga Efendi

Mega Indah Permata S.

Dina Mariana

National Student Debate Competition “Law Year 2016”

 

National

 

Surakarta

 

11 November 2016

 

 

Best Speaker &

Second Place

Second Place

80

 

1.Hilda Nabilah Bherti

2.Muhamad Iqbal Jamilur Rachman

Chonnam National University, Guanju, South Korea

International

Korea

 

30 August – 21 December 2016

DELEGATE

 

81

1. Jasmine Amelia Ulfah

2. Mutiara Kasih

3. Dewi Santoso

4. Bima Adhijoso

5. Zulfikar D.

6. Maya Assegaf

7. Regine Wiranata

8. Megawati Widjaja

Philip C. Jessup

National

UGM

 

1st Best Overall Memorial1st Best Respondent Memorial, 1st Best Oralist (Jasmine Amelia Ulfah, obtaining the highest score in the history of Jessup National Round), and Semifinalist Award.